Co wyróżnia nasz miód? Nasz miód jest wolny od śladowej nawet chemii.
Ule sterylizowane są gorącą parą i opalane ogniem. Nie używamy do sterylizacji uli ani ramek środków chemicznych.
Pszczoły leczone są (warroza) wyłącznie naturalnymi kwasami organicznymi i tak obecnymi w ulu. Używamy licencjonowanych parowników kwasu dra Gerharda Liebiga, które umożliwiają precyzyjne dozowanie kwasu w ulu. Leczenie odbywa się jesienią po ostatnim miodobraniu, a do wiosny stężenie kwasu mrówkowego w ulu wraca do normy.
Słoiki do których rozlewamy miód są sterylizowane parą wodną i wygrzewane w temperaturze 200 stopni Celsjusza w piekarniku pieca opalanego drewnem.
Dlaczego jest to takie istotne? Czym jest właściwie miód? Miód w zasadzie to cukry z śladową obecnością wielu substancji. Ich (śladowa!) obecność wpływa na walory zdrowotne miodu.
Podczas leczenia pszczół środkami chemicznymi (np. Apiwarol, Amitraza) pozostałości tych środków znajdują się w wosku i miodzie. Producenci twierdzą, że są to śladowe ilości i nie wpływają na walory zdrowotne miodu.
To jak to jest? Śladowe ilości związków produkowanych przez pszczoły powodują, że miód jest prozdrowotny, a śladowe ilości twardej chemii nie wpływają na walory miodu?!
Nasze pszczoły mieszkają w ulach, które zbudowane są z drewna i słomy żytniej, co zapewnia im optymalne warunki (temperatura i wilgotność) bytowania, a miód w takich ulach dobrze dojrzewa zmniejszając zawartość wody.
Część okolicznych rolników posiada certyfikaty ekologiczne, co pozwala pszczołom zbierać czysty pyłek z pól, w okolicy znajduje się wiele lasów i kilka rezerwatów. Pasieka umiejscowiona jest w sadzie, na naturalnej kwietnej łące – zarówno łąka jak i sad są całkowicie pozbawione środków chemicznych.
Miód rozlewamy do słoików o pojemności 0,9 l oraz 0,5 l. Waga netto miodu zawartego w słoikach to odpowiednio 1,2 kg i 0,7 kg. Na zamówienie możemy przygotować partię miodu w innych opakowaniach.
Miód z sezonu 2020 w całości już sprzedaliśmy.