Miód sekcyjny to po prostu miód bezpośrednio w plastrze. Normalnie, w procesie pozyskiwania miodu najpierw delikatnie ścinamy “wieczka” komórek, a później odwirowujemy dojrzały miód z plastrów w specjalnej wirówce (miodarce). Następnie spędza on trochę czasu w odstojniku i w końcu trafia do słoików.
W procesie opisanym powyżej miód niestety traci sporo olejków eterycznych. Olejki te mają znaczenie między innymi w leczeniu górnych dróg oddechowych. Stąd dawniej pszczelarze pomagali sobie np. podczas kataru żując kawałki plastra pszczelego wraz z miodem, w końcu wypluwając przeżuty wosk. Również obecnie żucie kawałków plastra sekcyjnego zalecane jest przy kłopotach z górnymi drogami oddechowymi.
Miód w plastrze przez pewien czas pozostaje płynny, jednak później krystalizuje się – czas krystalizacji zależy od gatunku miodu.
Jedzenie miodu w postaci fragmentów plastrów zapewnia szersze doznania smakowe, jest więc również polecane dla smakoszy i łakomczuchów.
Od pewnego czasu miód w plastrze zwany również miodem sekcyjnym pojawił się na rynku zdrowej żywności. Ponieważ miód po skrystalizowaniu nie nadaje się już do odwirowania, najczęściej przygotowuje się go na zamówienie.
Obecnie przyjmujemy zapisy na miód sekcyjny na 2021 rok. Orientacyjna cena detaliczna to ok. 10 zł za ramkę o wadze ok. 150 g. Szczegóły do domówienia.